Warning: getimagesize(upload/images/5e05709cc4f1a) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nypl777/public_html/objects/kd.inc on line 32

Warning: getimagesize(upload/images/5e05709cc4f1a) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nypl777/public_html/objects/kd.inc on line 32

Warning: getimagesize(upload/images/5e05709cc4f1a) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nypl777/public_html/objects/kd.inc on line 32
NY.PL - polski portal internetowy w USA
Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Pankracy i Ryszard Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Paweł Domagała z zespołem w USA i Kanadzie
18 Kwietnia 2020r. 8:00 PM Mississauga, ON Canada
Paweł Domagała z zespołem w USA i Kanadzie
17 kwietnia - 8pm - Polskie Centrum Kultury, [...] >>>więcej
email
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
piątek
3
kwietnia
2020 roku
Pankracy i Ryszard
94 dzień roku
Słońce wzeszło o 5:10, zajdzie o 18:17. Dzień będzie trwał 13 godzin i 5 minut.

K A L E N D A R I U M

1841 – Urodził się Hermann Vogel, astronom, pionier badań światła emitowanego przez odległe gwiazdy.

1849 - W Paryżu zmarł Juliusz Słowacki, poeta i dramatopisarz, największy obok Adama Mickiewicza twórca polskiego romantyzmu. Jego zwłoki sprowadzono do Polski w 1927 r. i złożono na Wawelu.

1890 - Zmarł Oskar Kolberg, folklorysta, etnograf, muzyk i kompozytor, twórca podstaw polskiej etnografii i folklorystyki.

1924 - Urodził się Marlon Brando, amerykański aktor i reżyser, którego prześladowały nieszczęścia: jego najstarszy syn zabił człowieka, córka popełniła samobójstwo, a kilka ostatnich filmów było wielką porażką. Mimo to do dzisiaj pozostaje legendą (m.in. "Ojciec chrzestny", "Czas Apokalipsy").

1939 - Generał Wilhelm Keitel podpisał rozkaz wykonania planu agresji na Polskę pod kryptonimem "Fall Weiss". Termin agresji wyznaczono pierwotnie na 26 sierpnia 1939 r.

1940 - NKWD rozstrzelało w lesie katyńskim pierwszą grupę oficerów polskich z obozu jenieckiego w Kozielsku. W Katyniu Sowieci zamordowali strzałem w tył głowy około 4,4 tys. polskich oficerów. W ciągu następnych miesięcy NKWD rozpoczęło masową eksterminację polskich jeńców z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie. Ogółem Sowieci zamordowali ponad 20 tys. oficerów.

1945 - Płk Jan Rzepecki stanął na czele Delegatury Sił Zbrojnych.

1953 - Uruchomiono potężny, jak na owe czasy, komputer stacjonarny IBM 701, który na wiele lat wyznaczył światowy standard w tej dziedzinie.

1973 - W Nowym Jorku zaprezentowano pierwszy telefon komórkowy. Marty Cooper pracujący dla Motoroli wykonał pierwsze publiczne połączenie przez telefon komórkowy. Pierwszą komórką była Motorola DynaTAC 8000X, o wadze blisko 1 kg. Cena w momencie wprowadzenia go do sprzedaży, czyli w 1983 r. wynosiła 3,5 tys. dolarów. Martin Cooper uważany jest za „ojca" współczesnego telefonu komórkowego.

1978 - Zmarł w Warszawie Czesław Roszkowski, popularny aktor. Sporą popularność zyskał w latach 60. m.in. dzięki telewizji, gdzie występował w "Kabarecie Starszych Panów", w którym stworzył postać Portiera. Często też występował w Polskim Radiu.

1981 - W Warszawie ukazał się pierwszy numer tygodnika "Solidarność".

1983 - Zmarł w Warszawie Aleksander Ścibor-Rylski, prozaik, dramaturg, scenarzysta i reżyser. Debiutował jako poeta w 1946 r., za socrealistyczną powieść "Węgiel" otrzymał Nagrodę Państwową III stopnia. Był autorem scenariuszy do filmów Andrzeja Wajdy: "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" oraz do scenariusza serialu telewizyjnego "Lalka". Wajda z kolei sfilmował jego powieść "Pierścionek z końskiego włosia".

2007 - Francuski pociąg TGV V150 pobił światowy rekord prędkości (574,8 km/h).

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |