Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Paulina i Wanda Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
środa
26
stycznia
2022 roku
Paulina i Wanda
26 dzień roku
Słońce wzeszło o 7.26, zajdzie o 16.11. Dzień będzie trwał 8 godzin i 45 minut.

Urodzeni 26 stycznia
są obdarzeni dużymi zdolnościami organizatorskimi i handlowymi. W działaniach stosują niekonwencjonalne metody, które przynoszą im efekty i uznanie. W dążeniu do celu są zdecydowani i wytrwali, przekonani o ostatecznym sukcesie. Mimo pogodnego usposobienia nie są zbyt lubiani, gdyż trudno im ustrzec się zarozumialstwa i krytykowania innych. Ponadto często wpadają w gniew.

K A L E N D A R I U M

1699 - W Karłowicach został zawarty pokój między Turcją a Polską, Austrią i Wenecją. Do Rzeczypospolitej wróciły Podole z Kamieńcem i ziemie położone na prawym brzegu Dniepru.

1736 - Król Stanisław Leszczyński abdykował, a następnie wyjechał do Francji.

1788 - W Australii założono pierwszą osadę, obecnie - miasto Sydney. Na pamiątkę tego wydarzenia, dzień 26 stycznia ustanowiono świętem narodowym Australii.

1790 - W wiedeńskim Hofburgtheater odbyła się premiera opery "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

1797 - W Petersburgu Rosja, Prusy i Austria podpisały ostateczną konwencję rozbiorową, która stwierdzała, że Królestwo Polskie "obecnie i na zawsze uznane jest jako nie istniejące".

1809 - Urodził się Sabała, właściwie Jan Krzeptowski, góral, gawędziarz ludowy, skrzypek i pieśniarz. (zm. w 1894 r.)

1823 - Zmarł Edward Jenner, angielski lekarz, wynalazca szczepionki przeciwko ospie.

1880 - Urodził się Douglas MacArthur, jeden z najwybitniejszych amerykańskich dowódców w II wojnie światowej. Zasłużył się w walkach z Japończykami o wyspy na Pacyfiku. (zm. w 1964r.)

1919 - Odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego, który miał określić ustrój i podstawowe prawa Polski. Wybory wygrała koalicja partii prawicowych (34,2%).

1925 - Urodził się Paul Newman, amerykański aktor i reżyser filmowy znany m.in. z ról w filmach "Żądło", "Butch Cassidy i Sundance Kid". W 1987 r. otrzymał Oscara za rolę starego bilardzisty w filmie "Kolor pieniędzy" i w 1985 r. za całokształt twórczości.

1928 - Urodził się Roger Vadim, francuski reżyser, jeden z pionierów "nowej fali", odkrywca Brigitte Bardott, autor głośnych filmów: "I Bóg stworzył kobietę" oraz "Niebezpieczne związki".

1934 - III Rzesza podpisała pakt o nieagresji z Polską. Dokument miał obowiązywać przez 10 lat, a został jednostronnie wypowiedziany przez Niemcy 28 kwietnia 1939 roku.

1936 - Urodził się Jan Tadeusz Stanisławski, aktor, satyryk, założyciel Samodzielnej Katedry Mniemanologii Stosowanej, autor powiedzonek "I to by było na tyle", grał także role teatralne w "Barbarzyńcach", "Locie nad kukułczym gniazdem" oraz filmowe: w "Zezowatym szczęściu". Jest autorem piosenek "Cała sala śpiewa z nami", "Orkiestry dęte", "Czterdzieści lat minęło", "Na deptaku w Ciechocinku".

1943 - W obozie w Dachau został zabity zastrzykiem fenolu ks. bp Michał Kozal, sufragan włocławski, beatyfikowany 14 czerwca 1987 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

1964 - Zmarł Xawery Dunikowski, rzeźbiarz, malarz, pedagog, autor rzeźb: "Macierzyństwo", cykli "Kobieta brzemienna", "Głowy wawelskie", pomników: "Czynu Powstańczego" na Górze św. Anny, "Powstańców Warszawy", "Józefa Dietla" w Krakowie, autor portalu kościoła jezuitów w Krakowie. (ur. 24.11.1875 r.)

1976 - Zmarł Witold Doroszewski, językoznawca, wykładowca języka polskiego na uniwersytetach Europy Zachodniej i Stanów Zjednocoznych. Był twórcą warszawskiej szkoły językowej i naczelnym redaktorem "Słownika Języka Polskiego" oraz "Słownika poprawnej polszczyzny". (ur. 1.05.1899 r.)

1985 - Zmarł Kenny Clark, jeden z najsłynniejszych muzyków w historii jazzu. W swojej karierze nagrał ponad trzysta płyt. Uchodził za twórcę nowoczesnej szkoły perkusji.

1992 - W Poznaniu utworzono Stowarzyszenie Prasy Lokalnej.

1993 - Ostatni prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel został wybrany przez parlament na pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.

1997 - Zmarła Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, pieśniarka, współzałożycielka oraz dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Grała w filmach "Manewry miłosne", "Ada to nie wypada", "Papa się żeni", "Każdemu wolno kochać".

1999 - Stolica Apostolska ogłosiła dekret o nowym rytuale egzorcyzmów, który pozostawał w zasadzie niezmieniony od 1614 r.| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |

Warning: Unknown(): Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively. in Unknown on line 0