Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Wincenty i Mirabela Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
27
września
2020 roku
Wincenty i Mirabela
271 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 6.29, zajdzie o 18.24. Dzień będzie trwał 11 godzin i 55 minut.

Urodzeni 27 września
mają silny charakter, dużą energię życiową i wiarę w siebie. Cechują się także żądzą sukcesów i władzy. Są bardzo uczuciowi, wierni w miłości i lojalni w przyjaźni.

K A L E N D A R I U M

1331 - Wojska Władysława Łokietka pod Radziejowem starły się z tylną strażą Krzyżaków. Po rozbiciu wroga oddziały polskie zmierzyły się z głównymi siłami zakonu pod Płowcami.

1422 - Polska i zakon krzyżacki podpisały pokój w Mielnie. Polska odzyskała część Kujaw z Nieszawą, a Litwa otrzymała wieczyście Żmudź.

1533 - Urodził się Stefen Batory, książę Siedmiogrodzki, od 1576 r. król polski, mąż Anny Jagiellonki, zwolennik silnej władzy królewskiej. (zm. w 1586 r.)

1605 - W bitwie pod Kircholmem armia polska pod dowództwem hetmana Jana Karola Chodkiewicza rozbiła niemal trzykrotnie liczniejsze siły szwedzkie.

1612 - Zmarł ks. Piotr Skarga, jezuita, autor słynnych "Kazań sejmowych" i "Żywotów świętych", nadworny kaznodzieja króla Zygmunta III. Urodził się w 1526 r.

1821 - Meksyk, dotychczasowa kolonia Hiszpanii, uzyskał niepodległość.

1858 - Urodził się Michał Kajka, mazurski poeta ludowy, autor poematów, gawęd, liryki religijnej i krajobrazowej oraz pieśni. Jego twórczość spopularyzował Melchior Wańkowicz w książce "Na tropach smętka". (zm. w 1940 r.)

1921 - Urodził się Miklos Jancso, węgierski reżyser filmowy, autor obrazów "Cisza i krzyk", "Desperaci", "Elektra moja miłość", "Węgierska rapsodia".

1932 - Zmarł Piotr Degeyter, francuski robotnik, twórca muzyki do "Międzynarodówki".

1939 - W oblężonej Warszawie powstała tajna organizacja Służba Zwycięstwu Polski, która w okupowanym kraju miała kontynuować walkę o niepodległość. Tego samego dnia również ZHP wszedł do konspiracji, przyjmując kryptonim "Szare Szeregi".

1939 - W Warszawie utworzono Szare Szeregi, konspiracyjną wersję Związku Harcerstwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Prowadziły one tzw. Mały Sabotaż "Wawer". Grupy Szturmowe działały jako oddziały Kierownictwa Dywersji AK i przeprowadziły w Warszawie szereg akcji bojowych m.in. pod Arsenałem, zamach na komendanta "Pawiaka" Burckla oraz generała SS i policji Kutscherę. Z członków Szarych Szeregów utworzono bataliony "Parasol" i "Zośka", bohatersko walczące w Powstaniu Warszawskim.

1939 - W rejonie Woli Sudkowskiej doszło do walk wojsk polskich dowodzonych przez gen. Andersa z oddziałami sowieckimi. W związku z okrążeniem Anders podjął decyzję o rozwiązaniu polskich oddziałów i przedostaniu się w małych grupach na Węgry.

1940 - Niemcy, Włochy i Japonia podpisały w Berlinie "Pakt Trzech", zwany Paktem Berlińskim o pomocy i podziale sfer wpływów.

1942 - W Warszawie utworzono Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom "Żegota" działający pod egidą Delegatury Rządu.

1944 - W 59 dniu Powstania Warszawskiego oddziały powstańcze zostały wyparte przez Niemców z Mokotowa.

1956 - W Poznaniu rozpoczął się pierwszy proces oskarżonych o udział w wypadkach czerwcowych. Robotnicy wyszli wówczas na ulice żądając podwyżek płac i obniżek cen. W czasie akcji pacyfikacyjnej śmierć poniosło ponad 70 osób, a rannych zostało kilkaset, ówczesne władze mówiły o sprowokowaniu zamieszek ulicznych przez "agentów wroga".

1964 - Komisja Warrena uznała, że Lee Oswald był jedynym winnym zamachu na prezydenta Johna Kennedy'ego, którego dokonano 22 listopada 1963 r.

1975 - W Hiszpanii wykonano pierwsze wyroki śmierci na członkach organizacji terrorystycznych. Ze względu na coraz częstsze ataki terrorystyczne rząd generała Francisco Franco wydał dekret zobowiązujący sędziów do skazywania na śmierć sprawców mordów na policjantach, żołnierzach i urzędnikach państwowych.

1988 - Mieczysław Rakowski został premierem.

1990 - Polska została przyjęta do Międzynarodowej Organizacji Kryminalnej "Interpol".

1991 - Zmarł Stefan Kisielewski "Kisiel", pisarz, publicysta, kompozytor, autor między innymi cyklu felietonów w "Tygodniku Powszechnym" i powieści "Sprzysiężenie", "Gwiazdozbiór muzyczny". (ur. 07.03.1911 r.)

1994 - W nocy z 27 na 28 września w katastrofie promu "Estonia" na Morzu Bałtyckim zginęły 852 osoby, płynące z Tallina do Sztokholmu.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |