Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Joanna i Wiesław Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
poniedziałek
9
grudnia
2019 roku
Joanna i Wiesław
343 dzień roku
Słońce wzeszło o 7.32, zajdzie o 15.24. Dzień będzie trwał 7 godzin i 52 minuty.

Urodzeni 9 grudnia
potrafią oddziaływać twórczo i ukierunkowywać innych. Są romantyczni, buntują się przeciwko wszelkim rygorom. W opinii otoczenia uchodzą za ludzi prawych. W stosunku do najbliższych są lojalni i wierni.

K A L E N D A R I U M

1592 - Urodził się Krzysztof Arciszewski, generał, organizator polskich wojsk artyleryjskich. (zm. 1665 r.)

1608 - Urodził się John Milton, angielski poeta, autor "Raju utraconego", "Raju odzyskanego", "Samsona Mocarza"( zm. 1674 r.)

1717 - Urodził się Johann J. Winckelmann, niemiecki historyk i teoretyk sztuki, konserwator starożytności rzymskich i bibliotekarz Watykanu, autor pracy "O sztuce u dawnych, czyli Winkelman polski". (zm. 1768 r.)

1824 - W bitwie pod Ayacucho wojska peruwiańskie Simona Bolivara pokonały armię hiszpańską. Starcie to przyspieszyło proces uniezależniania się hiszpańskich kolonii w Ameryce łacińskiej.

1863 - Zmarł Ludwik Hiacynt Gąsiorowski, lekarz, historyk medycyny nazywany "ojcem historii medycyny w Polsce", uczestnik Powstania Wielkopolskiego w 1846 r., organizator poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

1900 - Zmarł Hipolit Cybulski, ogrodnik-florysta. W latach 1864-92 był głównym ogrodnikiem Ogrodu Botanicznego w Warszawie. Wspólnie z Jerzym Andrzejewskim przywrócił ogrodowi wartość naukową i estetyczną. Honorowo zarządzał Ogrodem Saskim( ur.15.08.1828 r.)

1922 - Sejm wybrał Gabriela Narutowicza na prezydenta Polski. Za jego kandydaturą opowiedzieli się posłowie lewicy i reprezentanci mniejszości narodowych (niemieckiej, żydowskiej i ukraińskiej). Narutowicz zginął w zamachu 16.12.1922 r.

1923 - W Warszawie utworzono polski oddział światowego Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej - YMCA.

1934 - Urodziła się Irena Santor, piosenkarka, solistka. Początkowo występowała w Zespole Pieśni i Tańca "Mazowsze". Brała udział w wielu festiwalach piosenki w kraju i zagranicą. Do najbardziej popularnych jej przebojów należą "Maleńki znak" i "Kamienne schodki".

1949 - Po przegranej wojnie domowej, rząd Republiki Chińskiej przeniósł się na Tajwan. W Pekinie komuniści proklamowali Chińską Republikę Ludową.

1950 - W ruinach warszawskiego getta odnaleziono "Archiwum Ringelbluma" - zbiór dokumentów obrazujących życie w zamkniętej dzielnicy.

1958 - W Zakładach Cegielskiego w Poznaniu ukończono montaż pierwszego polskiego silnika okrętowego dla statków o wyporności 10 tys. ton, budowanych w Polsce.

1990 - Lech Wałęsa zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich.

1991 - W Maastrichcie w Holandii podpisano projekt traktatu o unii gospodarczej, walutowej i politycznej członków Wspólnoty Europejskiej.

2001 - Zmarła Józefina Pellegrini, artystka estradowa, piosenkarka, znana głównie jako astrolog, grała w telewizyjnym serialu "Dom".

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |