Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Albert i Leopold Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Koncerty
Piotr Rubik - Moja historia
24 Listopada 2018r. 8:00 PM Clearwater FL
„Moja historia” to wyjątkowe, muzyczne spotkanie z Piotrem Rubikiem. Koncert jego największych przebojów w wykonaniu [...] >>>więcej
https://www.imprezypolskie.com
email
od: do:
"Koncerty" - ogłoszenia od 1 do 1 (razem 1)
Strony:
 1
strona główna powrótKartka z kalendarza
czwartek
15
listopada
2018 roku
Albert i Leopold
320 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 6.56, zajdzie o 15.45. Dzień będzie trwał 8 godzin i 49 minut.

Urodzeni 15 listopada
są ambitni, konsekwentni i pracowici. Troszczą się o dom i rodzinę. Nie brakuje im odwagi i zdecydowania. Cieszą się dużym powodzeniem u płci odmiennej. W stosunkach międzyludzkich przejawiają niekiedy samowolę, zaciętość i mściwość.

K A L E N D A R I U M

1738 - Urodził się Frederick William Herschel, angielski astronom pochodzenia niemieckiego, uważany za twórcę nowoczesnej astronomii gwiazdowej.

1758 - Zmarł Hans Egede, duński badacz Grenlandii, pierwszy badacz kultury eskimoskiej.

1820 - W Warszawie została otwarta Szkoła Aplikacyjna, wyższa uczelnia wojskowa w czasach Królestwa Polskiego. Komendantem był Józef Sowiński.

1874 - Urodził się Schack August Steenberg Krogh, duński fizjolog, prowadził badania nad krążeniem krwi. Odkrył zależność produkcji energii od ilości pochłanianego przez organizm tlenu, wynalazł tzw. Spirometr Krogha, aparat do mierzenia ilości pochłanianego w płucach tlenu. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1920 r. (zm. 13.IX.1949)

1895 - Urodził się Antoni Słonimski, pisarz i poeta, współzałożyciel grupy poetyckiej "Skamander", autor poematów "Czarna wiosna", "Popiół i wiatr", zbiorów "Okno bez krat", "Alarm", "Wiek klęski" oraz powieści, komedii satyrycznych i felietonów. (zm. 4.VII.1976).

1915 - Uniwersytet i Politechnika Warszawska wznowiły działalność. Uniwersytet otwarto dzięki staraniom warszawskiego ośrodka naukowego, za zgodą okupacyjnych władz niemieckich. Był to trzeci w historii stolicy, polski uniwersytet.

1916 - Zmarł Henryk Sienkiewicz, pisarz, laureat nagrody Nobla z 1905 r., autor "Krzyżaków" i "Trylogii”. (ur. 5.V.1846)

1920 - W Genewie odbyło się pierwsze Zgromadzenie Ligi Narodów, reprezentowanej przez 42 kraje.

1942 - Oddziały dywersyjne Armii Krajowej zostały zreorganizowane. Na czele utworzonego Kierownictwa Dywersji KGAK, czyli Kedywu stanął płk August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil".

1945 - W Waszyngtonie w czasie spotkania szefów rządów Kanady, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przyjęto deklarację w sprawie pokojowego wykorzystania energii atomowej tzw. deklaracja waszyngtońska.

1954 - Samolot skandynawskich linii lotniczych SAS odbył pierwszy w świecie kurs pasażerski z Los Angeles do Europy nad Biegunem Północnym. Skróciło to trasę o 500 mil.

1954 - Urodził się Aleksander Kwaśniewski, prezydent Rzeczpospolitej od 23.XII.1995 r.

1975 - W Rambouillet koło Paryża rozpoczęło się spotkanie szefów państw i rządów najbardziej uprzemysłowionych krajów świata. Wydano komunikat o współdziałaniu tych rządów na rzecz wyprowadzenia światowej gospodarki z recesji. Dało to początek corocznym konferencjom tych państw, nazywanych grupą G-7.

1980 - W Krakowie odbyła się polska prapremiera spektaklu "Wielopole, Wielopole" Tadeusza Kantora. Prapremiera światowa odbyła się we Florencji.

1987 - Zmarł Marian Turwid, poeta, malarz, autor tomu "Dni Wielkiej Doliny", opowiadań "Żelazny Krzyż", "Dni nad Doliną", powieści "Między wiosnami", cyklu rysunków "Szkice portretowe".

15 listopada - Międzynarodowy Dzień Pisarzy Uwięzionych, obchodzony z inicjatywy światowej Federacji PEN-Clubu.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |