Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Antoni i Adriana Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Brak ogłoszeń w tej kategorii lub tym przedziale czasowym, wybierz inny:

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
7
czerwca
2020 roku
Antoni i Adriana
159 dzień roku

Słońce wzeszło o godzinie 4.17, zajdzie o 20.54. Dzień będzie trwał 16 godzin i 37 minut.

Urodzeni 7 czerwca
mają szerokie zainteresowania, są ciekawi życia. Cechuje ich życiowa aktywność i energia. Można na nich polegać w trudnych sytuacjach. Słabą stroną ich charakteru jest zbytnia ustępliwość.

K A L E N D A R I U M

1492 - Zmarł król Kazimierz Jagiellończyk.

1494 - W Tordesillas zawarto układ między Kastylią a Portugalią ustalający linię podziału nowoodkrytych terytoriów wzdłuż południka 46 stopni. Obszary na zachód od tej linii przypadły Hiszpanii, a na wschód - Portugalii. Na skutek tego dziś cała Ameryka Południowa mówi po hiszpańsku, a mieszkańcy Angoli, Mozambiku i Makao posługują się językiem portugalskim.

1523 - Gustaw I Waza wstąpił na tron Szwecji.

1848 - Urodził się Paul Gauguin, francuski malarz, przedstawiciel postimpresjonizmu. Autor kompozycji figuralnych, pejzaży i portretów. Malował głównie w Bretanii i na wyspach Oceanii. (zm. 8.05.1903 r.)

1879 - Urodził się Knut Johan Victor Rasmussen, duński badacz polarny. (zm. 21.12.1933 r.)

1905 - Norweski parlament podjął decyzję o zerwaniu unii ze Szwecją, trwającej od 1814 roku.

1913 - Władze carskie rozwiązały w Warszawie Towarzystwo Kultury Polskiej. Towarzystwo miało w stolicy 4 oddziały, a w ośrodkach Królestwa - 36 filii.

1917 - Urodził się Dean Martin, amerykański piosenkarz i aktor.

1925 - Zmarł Nicolas Camille Flammarion, francuski astronom, założyciel obserwatorium astronomicznego w Juvisy koło Paryża.

1927 - Urodzil się Tadeusz Chmielewski, reżyser filmowy, autor: "Ewa chce spać", "Gdzie jest generał", "Jak rozpętałem II wojnę światową".

1929 - Na konferencji ekspertów w sprawie odszkodowań niemieckich w Paryżu, ogłoszono końcowy raport. Rzesza miała w ciągu 59 lat spłacić reparacje na sumę 115 mld 447 mln marek w złocie. Było to korzystniejsze dla Niemiec niż poprzednie ustalenia.

1930 - Urodził się Leszek Moczulski, polityk, jeden z założycieli Konfederacji Polski Niepodległej.

1935 - W Warszawie pod przewodnictwem prezydenta Ignacego Mościckiego powstał Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

1940 - Urodził się Tom Jones, brytyjski piosenkarz, wylansował przeboje: "Delilah", "Love me tonight".

1945 - W Londynie odbyła się pierwsza po wojnie premiera opery "Peter Grimes" Benjamina Brittena. Opowieść o losach gniewnego rybaka trafiła 11 lat później na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

1948 - Eduard Benes, który był dożywotnim prezydentem Czechosłowacji, podał się do dymisji, nie podpisując nowej konstytucji opracowanej przez komunistów.

1951 - W Niemczech wykonano ostatnie wyroki śmierci wydane w Norymberdze na hitlerowskich zbrodniarzach wojennych odpowiedzialnych za nazistowskie zbrodnie.

1980 - Zmarł Henry Miller, pisarz amerykański, autor "Zwrotnika Raka" i "Zwrotnika Koziorożca". Był wyrazicielem protestu przeciw konwencjom obyczajowym i współczesnej kulturze. (ur. 20.12.1891 r.)

1982 - Polska i ZSRR podpisały umowę o współpracy gospodarczej i technicznej w budowie pierwszej linii metra w Warszawie.

1992 - Grupa członków Solidarności Pracy, Ruchu Demokratyczno-Społecznego, Polskiej Partii Socjalistycznej i Wielkopolskiej Unii Socjaldemokratycznej utworzyła partię Unia Pracy.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |