Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Edward i Narcyza Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Brak ogłoszeń w tej kategorii lub tym przedziale czasowym, wybierz inny:

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
18
marca
2018 roku
Edward i Narcyza
78 dzień roku
Słońce wzeszło o 5.45, zajdzie o 17.45. Dzień będzie trwał 12 godzin.

Urodzeni 18 marca
są inteligentni i weseli. Mają wszechstronne zainteresowania. Odznaczają się bystrym umysłem i umiejętnością praktycznego działania. W realizacji celów są wytrzymali i konsekwentni, choć bywają niedokładni. Nie przywiązują wagi do wyglądu, zachowania, ani do korzyści materialnych.

K A L E N D A R I U M

1596 - Rozpoczęła się przeprowadzka dworu Zygmunta III Wazy z Krakowa do Warszawy, która trwała 15 lat.

1713 - W Liptowskim Mikulaszu na Słowacji został stracony Jerzy Janosik, tatrzański bohater ludowy, legendarny zbójnik.

1789 - Zmarł Andrzej Badurski, lekarz. Założył pierwszy w Polsce szpital kliniczny, zreformował wydział lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz system organizacji aptek w Krakowie. (ur. w 1840 r.)

1808 - Dekretem Fryderyka Augusta została powołana Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, pierwsza tego typu uczelnia w kraju. W 1816 r. została włączona do Uniwersytetu Warszawskiego.

1822 - Zmarł Valentin Hauey, francuski wynalazca wypukłego alfabetu dla niewidomych do czytania dotykiem, udoskonalonego później przez Braille'a. Założył w Paryżu pierwszą szkołę dla niewidomych dzieci. (ur. w 1745 r.)

1858 - Urodził się Rudolf Diesel, niemiecki konstruktor, wynalazca wysokoprężnego silnika spalinowego, który zrewolucjonizował przemysł i komunikację. Zginął w katastrofie okrętu 29.09.1913 roku.

1869 - Urodził się Neville Chamberlain, brytyjski premier, który wprowadził wielką Brytanię do drugiej wojny światowej. (zm. w 1940 r.)

1895 - Bracia Auguste i Louis Lumiere rozpoczęli przygotowania do produkcji pierwszego filmu "Wyjście robotników z fabryki", którego publiczna projekcja odbyła się 28.12.1895 r. w Paryżu. Wydarzenie uznano za początek kina światowego.

1907 - Zmarł Aime Laussedat, geodeta i astronom francuski, twórca fotogrametrii, konstruktor pierwszych kamer i przyrządów fotogrametrycznych.

1918 - Zmarł Tadeusz Korzon, historyk, członek Akademii Umiejętności, główny przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej. Współredagował Wielką Encyklopedię Powszechną. Jest autorem "Dziejów wojen i wojskowości w Polsce". Ulica jego imienia znajduje się na Targówku w Warszawie. (ur. w 1839 r.)

1921 - Polska i Rosja podpisały w Rydze traktat pokojowy, kończący formalnie wojnę polsko-bolszewicką .

1942 - Zmarł Jan Włodarkiewicz, pseudonim "Damian" i "Darwicz". Był komendantem głównym konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i Konfederacji Zbrojnej oraz komendantem "Wachlarza". Zginął we Lwowie, w niewyjaśnionych okolicznościach.

1944 - Przekształcenie I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w Związku Radzieckim w Armię Polską w ZSRR.

1945 - Po 10 dniach walk żołnierze 1 armii Wojska Polskiego zdobyli Kołobrzeg. Odbyła się ceremonia ponownego aktu zaślubin Polski z morzem. Pierwsze zaślubiny miały miejsce w 1920 r. w Gdyni z udziałem gen. Józef Hallera.

1949 - W Waszyngtonie ogłoszono formułę Paktu Północnoatlantyckiego.

1959 - Prezydent USA Dwight Eisenhower podpisał akt włączenia Hawajów - jako 50 stanu - do Stanów Zjednoczonych.

1959 - Urodził się Luc Besson, francuski reżyser, scenarzysta i producent, zrealizował m.in.: "Piąty element", " Wielki błękit", "Leon zawodowiec".

1963 - Powstało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

1966 - Wydanie przez Watykan instrukcji, znoszącej ekskomunikę katolików, którzy zawarli związek małżeński według innego wyznania.

1980 - Zmarł Erich Fromm, amerykański psychoanalityk, jeden z twórców psychologii społecznej, autor "Ucieczki od wolności", zwolennik humanistycznej psychoanalizy. (ur. w 1900 r.)

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |