Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Antoni i Adriana Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
7
czerwca
2020 roku
Antoni i Adriana
159 dzień roku

Słońce wzeszło o godzinie 4.17, zajdzie o 20.54. Dzień będzie trwał 16 godzin i 37 minut.

Urodzeni 7 czerwca
mają szerokie zainteresowania, są ciekawi życia. Cechuje ich życiowa aktywność i energia. Można na nich polegać w trudnych sytuacjach. Słabą stroną ich charakteru jest zbytnia ustępliwość.

K A L E N D A R I U M

1492 - Zmarł król Kazimierz Jagiellończyk.

1494 - W Tordesillas zawarto układ między Kastylią a Portugalią ustalający linię podziału nowoodkrytych terytoriów wzdłuż południka 46 stopni. Obszary na zachód od tej linii przypadły Hiszpanii, a na wschód - Portugalii. Na skutek tego dziś cała Ameryka Południowa mówi po hiszpańsku, a mieszkańcy Angoli, Mozambiku i Makao posługują się językiem portugalskim.

1523 - Gustaw I Waza wstąpił na tron Szwecji.

1848 - Urodził się Paul Gauguin, francuski malarz, przedstawiciel postimpresjonizmu. Autor kompozycji figuralnych, pejzaży i portretów. Malował głównie w Bretanii i na wyspach Oceanii. (zm. 8.05.1903 r.)

1879 - Urodził się Knut Johan Victor Rasmussen, duński badacz polarny. (zm. 21.12.1933 r.)

1905 - Norweski parlament podjął decyzję o zerwaniu unii ze Szwecją, trwającej od 1814 roku.

1913 - Władze carskie rozwiązały w Warszawie Towarzystwo Kultury Polskiej. Towarzystwo miało w stolicy 4 oddziały, a w ośrodkach Królestwa - 36 filii.

1917 - Urodził się Dean Martin, amerykański piosenkarz i aktor.

1925 - Zmarł Nicolas Camille Flammarion, francuski astronom, założyciel obserwatorium astronomicznego w Juvisy koło Paryża.

1927 - Urodzil się Tadeusz Chmielewski, reżyser filmowy, autor: "Ewa chce spać", "Gdzie jest generał", "Jak rozpętałem II wojnę światową".

1929 - Na konferencji ekspertów w sprawie odszkodowań niemieckich w Paryżu, ogłoszono końcowy raport. Rzesza miała w ciągu 59 lat spłacić reparacje na sumę 115 mld 447 mln marek w złocie. Było to korzystniejsze dla Niemiec niż poprzednie ustalenia.

1930 - Urodził się Leszek Moczulski, polityk, jeden z założycieli Konfederacji Polski Niepodległej.

1935 - W Warszawie pod przewodnictwem prezydenta Ignacego Mościckiego powstał Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

1940 - Urodził się Tom Jones, brytyjski piosenkarz, wylansował przeboje: "Delilah", "Love me tonight".

1945 - W Londynie odbyła się pierwsza po wojnie premiera opery "Peter Grimes" Benjamina Brittena. Opowieść o losach gniewnego rybaka trafiła 11 lat później na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

1948 - Eduard Benes, który był dożywotnim prezydentem Czechosłowacji, podał się do dymisji, nie podpisując nowej konstytucji opracowanej przez komunistów.

1951 - W Niemczech wykonano ostatnie wyroki śmierci wydane w Norymberdze na hitlerowskich zbrodniarzach wojennych odpowiedzialnych za nazistowskie zbrodnie.

1980 - Zmarł Henry Miller, pisarz amerykański, autor "Zwrotnika Raka" i "Zwrotnika Koziorożca". Był wyrazicielem protestu przeciw konwencjom obyczajowym i współczesnej kulturze. (ur. 20.12.1891 r.)

1982 - Polska i ZSRR podpisały umowę o współpracy gospodarczej i technicznej w budowie pierwszej linii metra w Warszawie.

1992 - Grupa członków Solidarności Pracy, Ruchu Demokratyczno-Społecznego, Polskiej Partii Socjalistycznej i Wielkopolskiej Unii Socjaldemokratycznej utworzyła partię Unia Pracy.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |