Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Edward i Narcyza Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
18
marca
2018 roku
Edward i Narcyza
78 dzień roku
Słońce wzeszło o 5.45, zajdzie o 17.45. Dzień będzie trwał 12 godzin.

Urodzeni 18 marca
są inteligentni i weseli. Mają wszechstronne zainteresowania. Odznaczają się bystrym umysłem i umiejętnością praktycznego działania. W realizacji celów są wytrzymali i konsekwentni, choć bywają niedokładni. Nie przywiązują wagi do wyglądu, zachowania, ani do korzyści materialnych.

K A L E N D A R I U M

1596 - Rozpoczęła się przeprowadzka dworu Zygmunta III Wazy z Krakowa do Warszawy, która trwała 15 lat.

1713 - W Liptowskim Mikulaszu na Słowacji został stracony Jerzy Janosik, tatrzański bohater ludowy, legendarny zbójnik.

1789 - Zmarł Andrzej Badurski, lekarz. Założył pierwszy w Polsce szpital kliniczny, zreformował wydział lekarski Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz system organizacji aptek w Krakowie. (ur. w 1840 r.)

1808 - Dekretem Fryderyka Augusta została powołana Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie, pierwsza tego typu uczelnia w kraju. W 1816 r. została włączona do Uniwersytetu Warszawskiego.

1822 - Zmarł Valentin Hauey, francuski wynalazca wypukłego alfabetu dla niewidomych do czytania dotykiem, udoskonalonego później przez Braille'a. Założył w Paryżu pierwszą szkołę dla niewidomych dzieci. (ur. w 1745 r.)

1858 - Urodził się Rudolf Diesel, niemiecki konstruktor, wynalazca wysokoprężnego silnika spalinowego, który zrewolucjonizował przemysł i komunikację. Zginął w katastrofie okrętu 29.09.1913 roku.

1869 - Urodził się Neville Chamberlain, brytyjski premier, który wprowadził wielką Brytanię do drugiej wojny światowej. (zm. w 1940 r.)

1895 - Bracia Auguste i Louis Lumiere rozpoczęli przygotowania do produkcji pierwszego filmu "Wyjście robotników z fabryki", którego publiczna projekcja odbyła się 28.12.1895 r. w Paryżu. Wydarzenie uznano za początek kina światowego.

1907 - Zmarł Aime Laussedat, geodeta i astronom francuski, twórca fotogrametrii, konstruktor pierwszych kamer i przyrządów fotogrametrycznych.

1918 - Zmarł Tadeusz Korzon, historyk, członek Akademii Umiejętności, główny przedstawiciel warszawskiej szkoły historycznej. Współredagował Wielką Encyklopedię Powszechną. Jest autorem "Dziejów wojen i wojskowości w Polsce". Ulica jego imienia znajduje się na Targówku w Warszawie. (ur. w 1839 r.)

1921 - Polska i Rosja podpisały w Rydze traktat pokojowy, kończący formalnie wojnę polsko-bolszewicką .

1942 - Zmarł Jan Włodarkiewicz, pseudonim "Damian" i "Darwicz". Był komendantem głównym konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i Konfederacji Zbrojnej oraz komendantem "Wachlarza". Zginął we Lwowie, w niewyjaśnionych okolicznościach.

1944 - Przekształcenie I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w Związku Radzieckim w Armię Polską w ZSRR.

1945 - Po 10 dniach walk żołnierze 1 armii Wojska Polskiego zdobyli Kołobrzeg. Odbyła się ceremonia ponownego aktu zaślubin Polski z morzem. Pierwsze zaślubiny miały miejsce w 1920 r. w Gdyni z udziałem gen. Józef Hallera.

1949 - W Waszyngtonie ogłoszono formułę Paktu Północnoatlantyckiego.

1959 - Prezydent USA Dwight Eisenhower podpisał akt włączenia Hawajów - jako 50 stanu - do Stanów Zjednoczonych.

1959 - Urodził się Luc Besson, francuski reżyser, scenarzysta i producent, zrealizował m.in.: "Piąty element", " Wielki błękit", "Leon zawodowiec".

1963 - Powstało Towarzystwo Przyjaciół Warszawy.

1966 - Wydanie przez Watykan instrukcji, znoszącej ekskomunikę katolików, którzy zawarli związek małżeński według innego wyznania.

1980 - Zmarł Erich Fromm, amerykański psychoanalityk, jeden z twórców psychologii społecznej, autor "Ucieczki od wolności", zwolennik humanistycznej psychoanalizy. (ur. w 1900 r.)

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |