Kardynał Ratzinger: Jan Paweł II jest w niebie! 2005-04-08

Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi - takimi słowami kardynał Joseph Ratzinger zakończył homilię podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II.

Miłość Chrystusa była główną siłą naszego umiłowanego Ojca Świętego - powiedział kardynał Ratzinger w homilii podczas mszy pogrzebowej Jana Pawła II. Dodał, że słowa Chrystusa - "Pójdź za mną" - mogą być kluczem do przesłania życia Jana Pawła II.

Kardynał Ratzinger przypomniał, że po raz pierwszy młody Karol Wojtyła, entuzjasta literatury, teatru i poezji, usłyszał głos "Pójdź za mną", pracując w fabryce, zagrożony nazistowskim terrorem.

Kardynał wymienił zwrotne punkty życia Karola Wojtyły, kiedy słyszał on wezwanie "Pójdź za mną". Były to powołanie do biskupstwa w 1958 roku, kiedy musiał zrezygnować z pracy z młodzieżą i wreszcie październik 1978 proku, kiedy przyjął wybór na papieża. Kardynał Ratzinger podkreślał, że Karol Wojtyła za każdym razem musiał rezygnować z dotychczasowego życia, ale słuchał głosu, mówiącego "Pójdź za mną".

Przypomniał również, że papież wiele razy wyjaśniał swoje kapłaństwo, odwołując się do trzech zdań Chrystusa. Są to słowa: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem i ustanowiłem was po to, abyście szli i owoc przynosili i aby owoc wasz trwał". Drugie zdanie to: „Dobry pasterz daje swoje życie za owce", a trzecie: „Jak Ojciec mnie umiłował, tak i ja was umiłowałem. Trwajcie w mojej miłości".

Joseph Ratzinger powiedział też, że Jan Paweł II słowami "Wstańcie, chodźmy", którymi zatytułował swoją przedostatnią książkę obudził nas z wiary zmęczonej. Z kolei w ostatniej książce napisał, że granicą wyznaczoną ostatecznie złu jest Miłosierdzie Boże. Kardynał Ratzinger przypomniał też klut Maryjny Jana Pawła II. Homilię kończył słowami: "Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi". (IAR)

« poprzednia wiadomość | następna wiadomość »
zamknij okno