Prośba do Matki Boskiej Częstochowskiej 2009-06-26

Dla Polaków nie ma nic bardziej świętego niż obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej i Papieża Jana Pawła II został poświęcony 16 listopada 2008 roku w ramach obchodów 100-lecia Kościoła Świętego Stanisława Kostki w Rochester w stanie Nowy Jork. Zawieszony w ołtarzu obraz jest kopią Częstochowskiej ikony „Czarnej Madonny”. Jan Paweł II przez całe swoje życie wyrażał głęboką miłość do Maryi i swoim przykładem zachęca nas do modlitwy Maryjnej. Jan Paweł II przyjmuje nas ze współczuciem i ojcowską troską, prowadząc nas, tak jak to robił zawsze, do Matki Bożej i Jej Syna.

Symbolika kaplicy

Wspaniała ikona Matki Bożej Częstochowskiej jest repliką obrazu pozostającego w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Ikonę namalowała Anna Torwit z Torunia. Każdy szczegół obrazu i jego kolorystyki jest odbiciem oryginału, który jest jednym z najstarszych istniejących wizerunków Matki Bożej. Jej spojrzenie zachęca nas do zaniesienia naszych próśb, Jej blizny odzwierciedlają ludzkie cierpienie, jej dłoń wskazuje nam Syna, a zielone tło symbolizuje ziemię.

Obok ikony znajduje się portret Papieża Jana Pawła II namalowany przez Cameron Smith z Wilmington, z Północnej Karoliny. Obraz przedstawia Jana Pawła II skupionego w modlitwie z różańcem w ręku, wciągającym nas swoim rozumnym spojrzeniem i wskazujący delikatnym gestem Matkę Bożą. Ma nieco potargane włosy po prawej stronie głowy przypominając nam o swoim człowieczeństwie i czarującej prostocie.

Jan Paweł II poza oznakami swojego urzędu papieskiego (pierścień, piuska i biały paliusz z krzyżami) ma na sobie prosty czerwony ornat, który kolorystycznie jest podobny do szaty Chrystusa – symbolizując rolę papieża jako wikariusza Chrystusowego na ziemi. Rozmieszczenie ikony i portretu umieszcza Dzieciątko Jezus w rękach Matki Bożej w centrum ołtarza, gdyż zawsze koncentrujemy się na Chrystusie.

Na bocznych ścianach ołtarza znajdują się dwa, impresjonistycznie w swoim charakterze pejzaże wykonane przez Cameron Smith, które nadają ołtarzowi ton medytacji. Podkreślają centralną rolę Matki Bożej w życiu Jana Pawła II. Po prawej stronie znajduje się obraz przedstawiający kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach w Polsce, w którym Karol Wojtyła otrzymał chrzest i gdzie rozpoczęła się Jego droga Maryjna. Góry w tle przypominają nam o inspiracji i sile, jaką Jan Paweł II znajdował w obcowaniu z naturą.

Po lewej stronie widzimy obraz przedstawiający Bazylikę Św. Piotra w Rzymie, stanowiącą ośrodek papiestwa, z którego Jan Paweł II uczył nas o Matce Najświętszej. Kościół w Wadowicach znajduje się w pełnym świetle, Natomiast kopuła Bazyliki Św. Piotra jest oświecona zachodzącym słońcem.

Herb Jana Pawła II umieszczony w witrażu, zaprojektowany i wykonany przez Pike Studios w Rochester, silnie podkreśla Jego oddanie Matce Bożej. Jan Paweł II uformował swój herb z Jej barw i inicjału oraz słów „Totus Tuus” (cały Twój), które stały się jego mottem. Ołtarz, ramy, balustrada i pulpit na księgę z intencjami zostały wyrzeźbione przez John H. Bailey z Lima w Nowym Jorku. W najdrobniejszych szczegółach są dopasowane do oryginalnego wystroju kościoła.

Sandra Bialaszewski pomalowała ściany oraz ołtarz. Na ramach portretu Jana Pawła II, łukach zdobiących ściany, ramach pejzaży i gwiaździstym sklepieniu kaplicy widać jej utalentowaną rękę. Zachęcamy do wpisywania próśb i podziękowań do Matki Bożej w księdze umieszczonej obok ołtarza.

Niech ten ołtarz będzie miejscem modlitwy, oddania i pocieszenia. Tu możemy ofiarować nasze serca Matce Najświętszej zgodnie z duchem i pobożnością zaczerpniętą od Jej wiernego sługi Jana Pawła II.

Opis według Kathleen Urbanic
Kościół Św. Stanisława Kostki
34 St. Stanislaus Street
Rochester, NY 14621
Phone: 585-467-3068
e-mail: rststani@dor.org

Prośba
Do Matki Boskiej Częstochowskiej


Tu, przy Twoim ołtarzu, Maryjo,
Gdzie Rycerz Twój serce kładzie,
Proszę w modlitwie pokory
Aby ustały na świecie waśnie, spory,
Oby przy każdym rodzinnym stole
Świec blask łączył rąk koło,
Niech modlitwa ukoi dusze strapione,
A serca krwawą rozpaczą zmęczone
Ogarnie blask serca Twojego
I ciepło rąk Papieża miłego.

Autor: Władysław Szabłowski
20 grudzień, 2008
Wpisałem do księgi z Intencjami
Kościół Św. Stanisława Kostki
Rochester, NY- USA
« poprzednia wiadomość | następna wiadomość »
zamknij okno