Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Bogdan i Aneta Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowy duch » Psycholog radzi
» Porady sercowe  » Psycholog radzi  » Duchowny radzi  » Wychowanie 

Gwałty. Przełamać milczenie - Rozmowa z psychoterapeutą dr. Januszem Mieszkowskim

W ubiegłym roku za gwałty skazano 967 osób. Zgłaszane przestępstwa stanowią zaledwie 30 proc dokonanych gwałtów – twierdzą eksperci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej. 

– Kim są najczęściej gwałciciele?

– Sprawcami gwałtów są przeważnie ludzie młodzi w wieku 16-30 lat. W grupach młodzieżowych czynnikiem wyzwalającym brutalność jest potrzeba dominacji i sprawdzenia się W niektórych środowiskach męskość utożsamiana jest z bezwzględnością seksualną i przemocą. Ton nadaje grupie lider. Reszta z lęku przed odrzuceniem dostosowuje się do przywódcy. Kobietę sprowadzają do roli rzeczy, przedmiotu użytkowego. Odrębną grupę gwałcicieli stanowią mężczyźni ułomni seksualnie, niepewni własnej sprawności, często z wadami budowy narządów płciowych. Kompleksy uniemożliwiają im nawiązywanie stosunków z kobietami. Gwałt staje się dla nich jedyną okazją do rozładowania napięcia. Zgwałcić mogą też erotomani .W tym wypadku elementem powodującym gwałt jest dominacja potrzeb płciowych, której towarzyszy poczucie niższości i niewiara we własne możliwości seksualne. Stąd wielu erotomanów to osoby, które ciągle potwierdzają swoją wartość.

– Wiele też mówi się o pozaseksualnych powodach popełniania gwałtów.

– Współczesna seksuologia rozróżnia kilka typów „gwałcicieli”. Charakterystyczne jest to, że o popełnieniu przestępstwa gwałtu w większym stopniu niż chęć odbycia stosunku ma motywacja psychiczna. Niebagatelną rolę w kształtowaniu agresywnych zachowań seksualnych odgrywa dom rodzinny. Tłumienie uczuć to wychowawcza zasada wielu rodziców. Dziecku nie wolno wyładować złości. W przypadku tak wychowanych chłopców gwałt bywa wybuchem skrywanej dotąd agresji. Jeśli w rodzinie dominuje matka synowie przeważnie na partnerki życiowe wybierają kobiety mające nad nimi przewagę. Układ taki prowadzi często do naruszenia godności osobistej mężczyzny i wyzwalania w nim frustracji. Gwałt bywa wtedy przeniesieniem tłumionej agresji z osoby matki (żony, konkubiny) na kobietę która stanowi po prostu symbol swojej płci. Celem gwałtu jest ujarzmienie ofiary i zadanie jej bólu.

– Czy wszystkie kobiety są w jednakowym stopniu narażone na zgwałcenie?

– Nie. Zazwyczaj sprawca przestępstwa intuicyjnie wybiera kobietę bierną, uległą, niezdolną do przeciwstawiana się przemocy. Do czynników tzw. podatności wiktymologicznej zalicza się także zaburzenia emocjonalne ofiary, osłabienie woli, stany depresyjne, słaby stopień autoafirmacji. Często kobiety stają się ofiarami gwałtu w wyniku własnej lekkomyślności. Prowokować los można różnie – za krótką spódniczką, samotnym spacerem, kokieteryjnym uśmiechem. Także wyrażenie zgody na wizytę u przygodnie poznanych mężczyzn rozumiane jest przez nich jako zachęta do „pogłębienia znajomości”. Statystyki policyjne wskazują, że wśród ofiar dominują kobiety nie pracujące i nie uczące się.

– Jak układają się losy zgwałconych kobiet 

– Najczęściej tragicznie. Aż 92 proc ofiar gwałtów cierpi na zaburzenia emocjonalne. 45 proc. odczuwa lęk przed ponownym zgwałceniem. Ofiary często izolują się od środowiska, unikają kontaktów z mężczyznami, w efekcie wiele z nich prowadzi samotne życie. Leczone przez wiele miesięcy, a nawet lat, unikają współżycia, w incydentalnych stosunkach rzadko osiągają satysfakcję. Często już do końca życia pozostają oziębłe. Zaburzeniom seksualnym często towarzyszy depresja. Zgwałcone mężatki oprócz urazów psychicznych i fizycznych niejednokrotnie tracą dotychczasowego partnera. Nie każdy mężczyzna może pogodzić się z zaistniała sytuacją. Często podświadomie obwinia żonę za tragedie, insynuuje, że swoim zachowaniem mogła sprowokować gwałciciela.

– Czy kobieta może zapobiec przemocy?

– Specjaliści wyodrębnili pięć faz gwałtu Każda z nich daje pewne możliwości ucieczki lub choćby ograniczenia krzywd psychicznych i fizycznych. Faza pierwsza to planowanie ataku. Przestępcy wybierają najdogodniejsze miejsce, w którym mogą spotkać ofiarę. Najprostsze środki ostrożności to unikanie zaciemnionych, odludnych miejsc, a wieczorami – samotnych spacerów. Faza druga to zbliżanie się do ofiary. Gwałciciel porusza się inaczej niż zwykły przechodzień. Jeśli nie napada znienacka, przez jakiś czas podąża za swoją ofiarą. Należy być czujnym. Jest wtedy szansa na szybką ucieczkę, która dla niego jest sygnałem, że został zdemaskowany i stracił atut zaskoczenia. W fazie trzeciej następuje początek ataku. Istnieje jeszcze możliwość ratunku. Jest nią nieokazywanie lęku. Strach bowiem mobilizuje przestępcę do działania. Faza czwarta to atak. Zabrzmi to może szokująco, ale należy zrobić wszystko, by uratować życie. W sytuacji bez wyjścia nie wolno zachowywać się agresywnie, grozić powiadomieniem policji. Napastnik ma niewiele do stracenia. Jest o krok od zabójstwa. Kobieta, aby przeżyć, musi przyjąć jego warunki. Po dokonaniu gwałty następuje jeden z najniebezpieczniejszych momentów. Teraz bowiem dochodzi do głosu świadomość sprawcy, że dokonał przestępstwa. Większość napastników próbuje wtedy zabić swoją ofiarę. Warto jednak wiedzieć, że miotany sprzecznymi uczuciami gwałciciel daje nieraz kobiecie szanse ucieczki, nie pilnując jej przez jakiś czas, a potem ponownie ją atakuje. Dlatego ofiara nie powinna sądzić, że niebezpieczeństwo minęło. Taką chwilę należy wykorzystać na ucieczkę. Tylko nieliczni, trzymając swoją ofiarę w szachu, proszą ją o wybaczenie. Od przekonania napastnika, że jego zachowanie zostało zrozumiane i wybaczone, też może zależeć życie. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Stres przed testami
Jak się wyciszyć?
Tylko nie bij - Rozmowa psychologiem dr. Janem Ciechomskim z Fundacji „Dziecko”
ABC alkoholizmu
Alkoholizm w rodzinie
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |